Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku
Od dnia 1 stycznia 2009r. wymagane jest sporządzanie świadectw charakterystyki energetycznej dla:
- każdego nowego budynku oddawanego do użytkowania,
- dla budynku podlegającego zbyciu lub wynajmowi (na żądanie kupującego lub najemcy)
- dla lokali mieszkalnych i części budynku stanowiących samodzielną całość techniczno-użytkową (na żądanie kupującego lub najemcy)
Wprowadzona zmiana w prawie budowlanym jest wypełnieniem Dyrektywy unijnej o charakterystyce energetycznej budynków 2002 / 91 / EC. Komisja Europejska uchwalając tą dyrektywę miała na celu przyspieszenie procesów zmniejszania zapotrzebowania energii w budynkach poprzez zmiany na rynku najmu i obrotu nieruchomościami. To klienci, mając czytelną informację o klasie budynku czy lokalu, mieli decydować o transakcji i w ten sposób wpływać na ceny nieruchomości. Chciano upodobnić rynek nieruchomości do rynku artykułów AGD, gdzie od dawna każdy produkt pobierający energię posiada klasę energetyczną oznaczoną literowo.
Niestety transformacja prawa europejskiego dokonana przez Ministerstwo Infrastruktury i uchwalona przez parlament w znacznym stopniu odbiega od dyrektywy Komisji Europejskiej. Najgorsze jest to, że zagubiono cały sens wprowadzania dyrektywy bo informacja o wartości wskaźnika energii pierwotnej EP i energii końcowej EK, wyrażona w kWh/m2*rok jest zupełnie nieczytelna dla kupujących i najemców. W żadnym stopniu świadectwa energetyczne nie wpływają na kształtowanie cen na rynku nieruchomości.
Dla przykładu: budynek o wskaźniku EP=130 przy współczynniku kształtu 0,3 jest budynkiem energochłonnym, a przy współczynniku kształtu 0,8 budynkiem energooszczędnym. Świadectwo charakterystyki energetycznej jest czytelne tylko dla specjalistów, a i to nie zawsze.
Dodatkowo ministerstwo wykreśliło z rozporządzenia w sprawie metodologii wymóg dołączania obliczeń, czym skutecznie uniemożliwiło sprawdzanie wykonywanych świadectw. Teraz inwestor, który chce sprawdzić czy świadectwo energetyczne jego budynku zostało poprawnie wykonane, musi zlecić innemu specjaliście powtórne wykonanie całego świadectwa. Opisane są tutaj najważniejsze uchybienia polskiej transpozycji prawa europejskiego. Błędów metodycznych jest znacznie więcej.
Na szczęście w dniu 18 czerwca 2011r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej został opublikowany Recast dyrektywy EPBD 2010/31/UE, który ma zastąpić obowiązującą obecnie dyrektywę. Transpozycja nowego prawa w państwach członkowskich UE powinna nastąpić najpóźniej od dnia 9 stycznia 2013r.
Świadectwo charakterystyki energetycznej – nowelizacja z dnia 3.06.2014r.
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zmieniło rozporządzeniem z dnia 3.06.2014r. metodologię sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków i lokali. Rozporządzenie to łączy się z nowelizacją rozporządzenia o warunkach technicznych dla budynków z dnia 5.07.2013r. Zmieniona forma i metodyka świadectw energetycznych weszła w życie z dniem 2 październik 2014r. Przyjęte zmiany są kontynuacją wcześniej obowiązujących metod obliczeniowych z uproszczeniem niektórych procedur oraz rozszerzeniem zakresu analiz o wyznaczania: emisji CO2, ilości rocznego zużycia paliwa i udziału odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo wprowadzono, w niektórych przypadkach, możliwość wykonywania świadectw w oparciu o zużycia energii rejestrowane przez mierniki. Wprowadzone uproszczenia dotyczące obliczeń bilansowych zapotrzebowania powietrza wentylacyjnego i zapotrzebowania ciepłej wody odbiegają od metod obliczeniowych podawanych przez normy techniczne. W efekcie inne wyniki dadzą obliczenia wykonywane w projektach technicznych a inne w świadectwach energetycznych.
Biuro Ekspertyz Energetycznych „ETERM” nie wykonuje fikcyjnych świadectw charakterystyki energetycznej. Można je zamawiać w Internecie w cenie 150 do 250 zł za budynek. Ponieważ pracochłonność wykonania świadectwa wynosi ok. 60% pracochłonności wykonania audytu energetycznego więc nie można wykonać rzetelnych obliczeń w podanych cenach.
Ramowa oferta cenowa wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej:
Dom jednorodzinny: | 600,-zł + 23% VAT |
Budynek wielorodzinny o kubaturze do 10 000m3: | 1300,-zł + 23% VAT |
Każdy budynek jest indywidualnie wyceniany. Podane ceny są orientacyjne. Cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par.1 Kodeksu Cywilnego.
^ do góry ^